Dobry laptop, czyli jaki?

Nie w każdym przypadku określenie dobry laptop musi odnosić się do tego samego urządzenia. Bo dobry laptop dla grafika będzie oznaczał zupełnie co innego niż dobry laptop dla ucznia. Zasadniczo od parametrów technicznych urządzenia zależy to, czy określane jest ono jako dobre. Dobry laptop może kosztować niespełna 2000 zł, ale może kosztować i pięć razy tyle. Wszystko tutaj zależy od oczekiwań.

Na co zwracać uwagę przy wyborze laptopa?

Bardzo duże znaczenie przy wyborze dobrego laptopa ma to, komu ma on służyć. Od tego zależy to, na jakie wartości paramentów technicznych będzie zwracać się uwagę. W każdym jednak przypadku znaczenie będzie mieć:

 • Pojemność dysku twardego. W przypadku kiedy z laptopa ma korzystać uczeń, student czy sekretarka, pojemność dysku nie musi być zbyt duża. Wystarczy, jeśli dysk twardy będzie miał pojemność 300 GB.
 • Karta graficzna – w zdecydowanej większości przypadków sprawdzi się zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics
 • Przekątna ekranu. Najczęściej wybiera się te laptopy, które mają przekątną ekranu 15’6 cala. W przypadku mniejszych ekranów komfort korzystania z laptopa może być gorszy. Oczy osoby korzystającej z urządzenia mogą się szybciej męczyć.
 • Rodzaj matrycy. W większości produkowanych urządzeń montowane są matryce matowe, które załamują promienie słoneczne i tym samym poprawiają komfort pracy z laptopem.
 • Generacja procesora. Dla użytku domowego z powodzeniem wystarczy procesor oznaczony symbolem i3.
 • Pojemność baterii – od tego będzie zależał czas działania laptopa między poszczególnymi ładowaniami. Ma to duże znaczenie, jeśli z laptopa będzie korzystało się w miejscach, gdzie nie ma dostępu do źródła energii.
 • Rozmiar pamięci RAM, czyli rozmiar pamięci podręcznej komputera.

Jeśli potrzebny jest nam wytrzymały laptop do użytku domowego, to nie warto decydować się na urządzenie, o bardzo dobrych parametrach technicznych i wysokiej cenie. Istnieje bowiem bardzo duże prawdopodobieństwo, że i tak nie wykorzysta się zdecydowanej części możliwości takiego sprzętu. W takich sytuacjach warto zdecydować się na tani laptop, bo taki na pewno będzie spełniał nasze oczekiwania. Tym bardziej że obecnie producenci sprzętu komputerowego dokładają wszelkich starań, by nawet urządzenia w podstawowych wersjach miały takie możliwości, które zadowolą przeciętnego Kowalskiego.

Na drogi laptop można decydować się wtedy, kiedy zależy nam na tym, by był on wysoce wytrzymały. I wtedy, kiedy ma się pewność, że większość jego funkcji będzie wykorzystywana.

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

  Archiwa

  Kategorie

  Meta

  admin Opublikowane przez:

  Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

  Dodaj komentarz