Laptop z napędem optycznym czy bez?

Jeśli kupujesz laptopa, to nie powinieneś zapominać także o napędzie optycznym. Dzięki niemu masz możliwość odczytać lub zapisać za pomocą wiązek lasera, które to urządzenie wytwarza, dane na nośnikach optycznych. Dla niektórych nie będzie miało znaczenia, czy napęd optyczny znajduje się w modelu laptopa, który chce kupić czy nie.

Laptop z napędem optycznym

Zastanawiając się, jaki laptop kupić nie zapominaj o napędzie optycznym. Dzięki niemu możesz odtwarzać na nim takie płyty, jak CD-ROM czy DVD-ROM na swoim laptopie i to bez większego wysiłku.

Rodzaje napędów optycznych:

 • CD-ROM – jest to napęd czytający płyty CD w następujących formatach Photo-CD, CD-R, CD-ROM, CD-RW, CD-DA, Video-CD, Multisession CD , CD-Extra, CD-TEXT,
 • nagrywarka CD – napęd czytający oraz zapisujący płyty CD w formatach, które zostały wymienione powyżej
 • DVD-ROM – napęd czytający płyty CD (patrz CD-ROM) oraz DVD w formatach DVD±R, DVD±RW, DVD±R DL, DVD-ROM, DVD-RAM, DVD-Video
 • combo CD/DVD – napęd będący hybrydą nagrywarki CD oraz DVD-ROM
 • nagrywarka DVD – napęd czytający oraz nagrywający płyty CD oraz DVD w formatach DVD±R, DVD±RW, DVD±R DL, DVD-ROM, DVD-RAM, DVD-Video
 • combo Blu-ray – napęd będący hybrydą nagrywarki DVD oraz czytający płyty Blu-ray w formatach BD-ROM, BD-R, BD-RE

Kupując laptopa, warto więc zainwestować w tego, który ma już wbudowany napęd optyczny. Nigdy nie wiesz, czy będzie Ci on potrzebny, czy nie, a jeśli już będzie, to będziesz miał możliwość użycia go. Po co później kupować napęd optyczny oddzielnie, jeśli można mieć go już wbudowanego w laptop? W ten sposób ochronisz się przed dodatkowymi wydatkami. Napęd optyczny w laptopie może także zwolnić Cię z konieczności kupowania odtwarzacza DVD lub innego sprzętu tego rodzaju, bo wszystkie płyty będziesz mógł odtworzyć na laptopie.

Co, gdy już mam laptopa bez wbudowanego napędu optycznego?

Jeśli masz laptopa i nie ma on wbudowanego napędu optycznego, to zawsze możesz go kupić. W zależności od rodzaju napędu optycznego zapłacisz za niego 50 złotych, ale dostępne są także nagrywarki za 400 złotych. Jeśli chodzi o tego rodzaju urządzenie, to nie można sugerować się tylko i wyłącznie ceną. Weź pod uwagę także jakość napędu optycznego, a łatwiej będzie Ci zdecydować, czy warto go kupić, czy nie. Jeśli nie jesteś zdecydowany i nie przekonuje Cię dana oferta, to zajrzyj do innego sklepu. Być może tam znajdziesz to, czego szukasz.

Najlepsze laptopy powinny być wyposażone w napęd optyczny, ale nie zawsze tak jest. Tani laptop nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem i lepiej jest postawić na droższy model, która będzie lepszy pod względem technicznym niż zapłacić mniej i później musieć dokupować do niego poszczególne elementy.

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

  Archiwa

  Kategorie

  Meta

  admin Opublikowane przez:

  Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

  Dodaj komentarz